2011.12.04. 18:38
Élő hagyományok
Bánd - Hat település év végi sváb karácsonyi játékát eleveníti fel az a kiállítás, amely szombaton nyílt a kultúrházban.
Két évvel ezelőtt indult a vándorkiállítás, akkor Úrkúton, tavaly pedig Városlődön láthatták az érdeklődők a ma is elevenen élő sváb hagyomány relikviáit. A különleges tárlat két hétig most Bándon várja a vendégeket. Mindenki megismerheti a településeken egymástól kissé eltérő hagyományt, láthatja őrzőinek gyönyörű díszes viseleteit, az azokról készült dokumentumokat és a ruhákba öltöztetett babákat.
A helyi Schönig Ferencné, Margit néni hűen elkészítette a kilenc viselet mását, a veszprémi gyűjtő, Hornung József pedig a kiállításra átadta a tulajdonában levő babákat. A viseletek eredetijeit majd szentestén csodálhatja mindenki, amikor a helybeli tíz-tizenöt éves kislányok háromórás munkával magukra öltik azokat. A négy alsószoknyás, rengeteg gyönggyel és szalaggal díszített, egymástól némileg eltérő kilenc viseletbe immár négy évtizede minden év karácsonyán beöltöznek. Reggeltől késő estig aztán betérnek a falu több mint kétszáz otthonába, hogy Jézus születését hirdessék.
A családok szenteste majd eldönthetik, hogy az eredeti sváb műsort szeretnék látni, vagy magyarul énekeljenek a kriszkindlisek. Ők pedig mindenhova betérnek a kis istálló makettjével, a bölcsővel, a csillaggal, ahol szívesen látják őket. Azonban a korhű, gyönyörűen rakott és Bándon rengeteg szalaggal díszített szoknyák, a nehéz vászonruhák épsége miatt csak a késő esti éjféli misén ülhetnek le a lányok. Ott még egyszer eljátsszák szerepüket, amelyet majd a kisebbek visznek tovább.
Már hetek óta készülnek a gyerekek
A szép, de meglehetősen fárasztó hagyomány nagy élményt jelent a gyerekeknek. Idén is hetek óta készülnek, hogy szüleik és több helyi asszony segítségével éltessék a hagyományt. A fiatal lányok még a fiús szerepeket is vállalják. Így nemcsak Máriát, az angyalokat, a kriszkindlit, hanem a sort vezető és záró férfiszerepeket is eljátsszák kenderbajuszt öltve, fokossal, tarisznyával.